Podręczniki

Podręczniki

Bez podręczników niemożliwa jest skuteczna nauka żadnego przedmiotu. Uczniowie mają obowiązek korzystania z nich, więc podręczniki nigdy nie wyjdą z mody. Co roku uczniowie muszą kupować nowe podręczniki, żeby mieć materiały do nauki na kolejny rok szkolny.

Jakie podręczniki są najlepsze?
Podręczniki powinny być przede wszystkim dopasowane do aktualnej podstawy programowej. Nie ma sensu używać przestarzałych pomocy naukowych, ponieważ nie będzie to miało przełożenia na dobre wyniki na na przykład wyniki państwowych egzaminów. Dlatego wybierając podręczniki trzeba barć pod uwagę nie tylko cenę, ale też to czy są zgodne z wymaganiami.
Innym kryterium jest sposób ich napisania. Podręczniki powinny zachęcać ucznia do jego skorzystania i przekazywać wiedzę w jak najprostszy i zrozumiały sposób. Bardzo cenne są wszelkie ilustracje, wykresy oraz tabele, w zależności od przedmiotu. Tak przedstawione zagadnienia są przyswajane szybciej i zostają zapamiętane na dłużej. Podręczniki nie mogą być nudne. Nie chodzi tu tylko o ucznia, który nic nie wyniesie z ich korzystania. Mózg również szybko się nudzi. Zwykły tekst, bez żadnych urozmaiceń nie trafia do ucznia i powoduje niechęć do nauki. Przydatne są również wskazówki na marginesie, ciekawie sformułowane tematy zajęć.
To, czy podręczniki są skuteczne zależ też od zadań, które umieścił w nich autor. Powinny być na takim poziomie trudności, żeby każdy uczeń był w stanie sobie z nimi poradzić a równocześnie powinny rozwijać. Zadania muszą pobudzać wyobraźnie, zmuszać do myślenia, nie mogą być schematyczne i uczyć schematycznego podejścia do rozwiązywania problemów.

Gdzie kupować podręczniki?
Najlepiej jest znaleźć tanią księgarnię internetową z podręcznikami. W Internecie bardzo łatwo o dobre i korzystne promocje i kody rabatowe. Księgarnie stacjonarne są zwykle o wiele mniej opłacalne. Dobry wyjściem jest też zakup używanych podręczników od starszych uczniów albo w antykwariacie lub lombardzie/komisie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Podstawa programowa często się zmienia i wydawnictwa muszą stale uaktualniać swoje wydania. Skutkuje to tym, że często stare podręczniki nie nadają się dla młodszych klas. To duże utrudnienia, ale trzeba dopasowywać się do rozporządzeń Ministra Edukacji.
Jeśli chcemy zaoszczędzić na kupnie podręczników można zastosować pewną sztuczkę. Często podręczniki są tańsze na początku wakacji. Właśnie wtedy powinno się je kupować, aby wydać na nie jak najmniej. Dobrym wyjściem są też zamówienia grupowe, ponieważ księgarnie i wydawnictwa oferują rabaty dla większych zamówień podręczników.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *